Nazwa firmy jest istotną częścią każdego biznesu, więc wymyślenie jej zajmuje wiele czasu. Zdarza się, że wymyślimy sobie jakąś nazwę, ale domena z tą nazwą będzie już zajęta. Są też sytuacje, kiedy mamy wiele biznesów, różne marki i usługi lub jesteśmy wspólnikiem spółek. To są dylematy, których nie rozwiąże nikt poza właścicielem firmy, jednak warto sobie zdawać sprawę z konsekwencji podjętych decyzji.
Spis treści
Domenę z nazwą firmy trzeba kupić!
Najlepszą sytuacją jest, kiedy nazwa firmy jest tożsama z nazwą domeny. Warto poszukać takiej nazwy, która jest unikalna, a jednocześnie dla tej nazwy istnieje wolna domena – wtedy należy od razu ją wykupić dla co najmniej trzech najważniejszych rozszerzeń (na przykład: .pl, .com, .eu). Trzeba kupić domenę z nazwą firmy, nawet jeżeli nie zamierzamy postawić na niej strony internetowej, bo inaczej ktoś inny może to zrobić i wtedy odkupienie takiej domeny będzie znacznie droższe, albo wręcz niemożliwe.
Są firmy, które w ogóle nie mają swoich wizytówek z nazwą domeny, bo wystarczą im strony www z nazwami swoich produktów, marek czy usług – i w wielu przypadkach takie rozwiązania działają. Wtedy wykupioną domenę z nazwą firmy możemy zaparkować na jakimś koncie hostingowym i założyć dla niej pocztę. Adresy firmowe, które mają drugi człon związany z nazwą firmy, są postrzegane bardziej profesjonalnie.
Nazwa firmy inna niż nazwa domeny
Z technicznego punktu widzenia jest to możliwe i proste do zrealizowania. Jak najbardziej można sobie wpisać inną nazwę firmy, a później inaczej zatytułować swoją witrynę internetową. Problem pojawia się wtedy, kiedy nasi klienci będą chcieli nas zidentyfikować lub będą szukali wiarygodnych informacji na nasz temat. Wtedy różniące się od siebie nazwy mogą wprowadzać ludzi w błąd lub obniżać naszą wiarygodność.
Nazwa domeny powinna choć trochę nawiązywać do nazwy firmy, może na przykład:
- stanowić jej skrót: Zakład Tapicersko-Stolarski: zps.pl
- być jej częścią: tapicerskostolarski.pl
- do niej tylko nawiązywać: stolarkagrodzisk.pl
Skróty od pierwszych liter wszystkich członów nazwy są nie zawsze rozpoznawalne, więc trzeba przemyśleć, czy opłaca się nam mieć nazwę, która wielu osobom nie będzie nic mówiła.
Co zrobić, kiedy nazwa firmy różni się od nazwy domeny?
Żeby zapobiec problemom związanym z różniącymi się nazwami, powinniśmy zadbać o doskonałą komunikację na naszej stronie internetowej oraz w pozostałych kanałach komunikacji. Dobrze jest eksponować właściwą nazwę firmy obok nazwy domeny:
Na stronie internetowej (w stopce, w zakładce kontakt, w regulaminach i w polityce prywatności). Trzeba pamiętać, że wielu internautów nie zwraca uwagi na to, jaki adres URL ma strona internetowa, którą właśnie przeglądają. Nie zaszkodzi umieszczać adres URL w danych kontaktowych obok adresu rzeczywistego i właściwej nazwy.
Komunikacja w mediach społecznościowych – wiele firm popełnia błąd, nie umieszczając adresu swojej strony internetowej w informacjach profilowych lub zapomina o wpisaniu właściwej nazwy firmy.
Przesyłanie wiadomości e-mailowych – w stopce e-maila trzeba skonfigurować dane kontaktowe, w których nie może zabraknąć adresu URL. Jeżeli w działalności biznesowej posługujemy się wieloma adresami URL (na przykład mamy kilka stron z różnymi markami lub nazwami produktów), wtedy nie zaszkodzi podawanie tych informacji w stopce e-maila.
Nazwa domeny i firmy a wiarygodność dla klientów i kontrahentów
Dla nowopowstałych biznesów i dla małych firm bardzo ważne jest uzyskanie wiarygodności. W dzisiejszym świecie komunikacja i procesy biznesowe funkcjonują w przeważającej części w Internecie, dlatego to, jakim adresem będziemy się posługiwali dla celów biznesowych, jest takie ważne. Wielu klientów i kontrahentów może obawiać się firm, których nie znają, z powodu licznych oszustów i naciągaczy, a także spamerów i hakerów. Jedną z rad, których udziela się, żeby zapobiec wchodzenia na fałszywe strony, czy klikania w zawirusowane linki, jest sprawdzenie zgodności nazwy z domeną. Jeżeli akurat nie mamy identycznej nazwy, to przynajmniej powinniśmy zadbać o właściwą komunikację w tym zakresie.
Dodaj komentarz